”Mahdollisuus uuden oppimiseen on tarjous, johon kannattaa tarttua”

Motivoitunut, sitoutunut ja osaamistaan jatkuvasti kehittävä henkilöstö on Kiinteistötahkola-konsernille arvokas voimavara, johon halutaan panostaa. Alalle tullaan monia erilaisia reittejä pitkin, ja konsernissa on tarjolla monipuolisia urapolkuja myös perinteisten isännöinnin ja kirjanpidon ohella.
Herttoniemen toimistolla asiakaspalvelijana työskentelevä Satu Kivinenkin opiskeli alun perin ihan eri alalle.
– Ennen kiinteistöalalle tuloa minulla oli matkailualan koulutus. Jo opiskeluaikana parikymmentä vuotta sitten ajauduin vähän vahingossa kiinteistöhuollon puolelle asiakaspalvelutehtäviin. Valmistuttuani jatkoin niissä tehtävissä. Pitkään parissa eri huoltoyhtiössä toimittuani eräs ystäväni kertoi siirtyneensä Kiinteistötahkolalle, ja vinkkasi täällä avoinna olleesta paikasta. Laitoin hakemuksen, ja pian 4 vuotta sitten aloitin Kiinteistötahkolan palveluksessa, Satu kertoo.
”Uuden oppiminen on hyvää aivojumppaa”
Kiinteistötahkola tukee aktiivisesti henkilöstönsä kasvua ja kehitystä esimerkiksi tarjoamalla mahdollisuuden suorittaa tutkinto tai muuten lisäkouluttautua oppisopimuskoulutuksella työn ohessa.
Satu Kivinen oli jo tehnyt päätöksen opintojen jatkamisesta ennen kuin kuuli tästä mahdollisuudesta.
– Olin yhteishaussa hakenut tradenomikoulutukseen. Halusin saada edes jonkin nykyiseen työhöni liittyvän koulutuksen. Omista opiskeluajoista oli kuitenkin niin kauan, että esimerkiksi matematiikan tehtävistä en pääsykokeissa muistanut enää oikeastaan mitään. Yhteishaun kautta en opintoja päässyt aloittamaan.
– Vähän kuin ihmeen kaupalla sitten avautui tämä mahdollisuus opiskella työn ohella Taitotalossa merkonomiksi. Olin heti innoissani. Uuden oppiminen on aina hyvää aivojumppaa, Satu toteaa.
Tutkinnon suorittaminen työn ohessa onnistui joustavasti. Osaamisensa pystyi osoittamaan perinteistä tutkintomallia vapaamuotoisemmin esimerkiksi laatimalla erilaisia raportteja ja esseitä.
– Olen aina tykännyt kirjoittamisesta ja se on vahvuuteni, joten minulle tämä malli sopi mainiosti. Vaikka töitä oli välillä paljon, se tuntui mielekkäältä. Työn ja opiskelun yhteensovittaminen meni näin sujuvasti. Se oli kivaa ja tuntui enemmän harrastukselta.
Nyt kädessä on tuore merkonomin tutkintotodistus. Tutkinnon jälkeen tarjolla oli myös mahdollisuus jatkaa tradenomiksi Vaasan Ammattikorkeakoulussa.
– Sinnekin ilmoittauduin ja tein pari kurssia, mutta totesin pian, että ammattikorkeakoulutason tradenomitutkinnon suorittaminen työn ohessa oli liian vaativa yhtälö. Ajankäytöllinen haaste oli minulle liian suuri, Satu tunnustaa.
Opiskelu virkisti myös arjen työntekoa
Merkonomitutkintoon liittyvistä oppiaineista Satu Kivinen koki haastavimmiksi matematiikan ja fysiikan.
– Niiden osalta oli tärkeintä päästä läpi eli saada hyväksytty suoritus. Opintojen aikana sain kuitenkin paljon ahaa-elämyksiä. Asioita palautui jostain mielen syövereistä. Niitä oli hyvä vähän herätellä.
Koska opiskelu oli Kivisestä kivaa, hän huomasi vireystasonsa nousevan myös ihan perinteisten arjen työasioiden hoidossa.
– Perustyö voi paikoin olla aika monotonistakin, mutta opiskelu toi siihen mukavasti uudenlaista vaihtelua. Henkinen virkistyminen oli ehkä opiskelun kaikkein parasta antia. Pitkään asiakaspalvelutyötä tehneenä siihen on syntynyt tietty rutiini, mutta tokihan opinnoissa uusiakin asioita nousi esiin.
”Olen ikuinen opiskelija”
Vaikka tradenomitutkinnon opinnot jäivät tässä kohtaa alkumetreille, Satu Kivinen aikoo olla aktiivinen opiskelija myös jatkossa.
– Olen ikuinen opiskelija. Olen aina valmis uusille kursseille, kun sellaisia on tarjolla. Ilmoittauduin juuri yhdelle tekoälykurssille, jota aloitan seuraavaksi tekemään. Se on aihe, josta on hyvä ymmärtää ainakin alkeet. Ajattelin, että se voisi olla hyvä lisä omaan osaamiseen.
Oman työuransa osalta Kivisen ajatukset ovat kaksijakoiset.
– Viihdyn nykyisessä roolissani tosi hyvin. Täällä luotetaan, että jokainen hoitaa tehtävänsä ilman, että ollaan selän takana kurkkimassa. Työnantaja on tosi joustava. Kaikkein parasta ovat mukavat työkaverit.
Toisaalta itsensä kehittäminen ja uudet vastuut kiehtovat Kivistä.
– Kannustan kaikkia muitakin kehittämään osaamistaan opinnoilla. Mahdollisuus uuden oppimiseen on tarjous, johon kannattaa tarttua, Satu Kivinen huomauttaa.